XI. IPCA World Championship 2011
Pietany (SV) 02.-09.07.2011
      FED RAT 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd Pkt. Wtg1 Wtg2 Wtg3
1 IM Obodchuk Andrei   RUS 2373 15w1 10s1 7w1 9s1 3w1 2s 4w1 5s 6w1 8 39 50,5 42
2 IM Yarmonov Igor   UKR 2322 14s1 4w1 9s0 17w1 5s1 1w 13s1 7w1 3s0 6,5 38,5 51 35
3 Valenta Vit   CZE 2146 24s1 29w1 5s 16w1 1s0 4w0 11s1 8w1 2w1 6,5 36,5 47 32,5
4 Strekalovski Viktor   RUS 2113 18w1 2s0 8w1 12s1 9w1 3s1 1s0 6w0 5w1 6 39,5 51,5 32
5 Bernardi Ruben   ITA 2162 22w1 12s 3w 13s1 2w0 23w1 10s1 1w 4s0 5,5 38 49,5 30,5
6 Zavarsky Juraj   SVK 2026 8w 11s 20w 18s 12w1 7s 21w1 4s1 1s0 5,5 35 47 27
7 Vodyasov Evgeny   RUS 2224 25s1 16w1 1s0 11w1 23s0 6w 9s1 2s0 10w1 5,5 35 46,5 29
8 Chalukhin Anatoly   RUS   6s 27w1 4s0 10s0 15w1 22w1 23s1 3s0 16w1 5,5 33,5 43 25,5
9 IM Mikheev Stanislav   RUS 2292 23w1 13s1 2w1 1w0 4s0 10s0 7w0 25s1 19w1 5 35,5 47 27
10 Anfinogenov Artem   RUS 2100 21s1 1w0 23s 8w1 14s 9w1 5w0 17s1 7s0 5 35 46,5 27
11 Nowak Lukasz   POL 1596 17s1 6w 12w 7s0 19w 26s1 3w0 24s1 15w 5 33 42,5 25,5
12 Tillmann Marc   SUI 1954 28s1 5w 11s 4w0 6s0 16w0 20s1 18w1 23s1 5 32 41 22,5
13 Pronin Vladimir   RUS 2037 26s1 9w0 29s1 5w0 16s1 17w1 2w0 19s 14w 5 31,5 40,5 26,5
14 Doronkin Grigory   RUS 1889 2w0 18s 19w1 20s1 10w 21s0 17s 23w1 13s 5 30,5 40,5 23,5
15 Tatarcik Vladimir   CZE 1911 1s0 24w 27s1 23w0 8s0 18s1 26w1 22w1 11s 5 28,5 39,5 20,5
16 Kovacevic Krsto   CRO 1965 20w1 7s0 28w1 3s0 13w0 12s1 19w 21s1 8s0 4,5 33 42,5 23,5
17 Marievsky Maxim   RUS 2048 11w0 19s1 22w1 2s0 18w1 13s0 14w 10w0 -1 4,5 32,5 43 22,5
18 Tersinsev Andrey   RUS 1785 4s0 14w 24s1 6w 17s0 15w0 -1 12s0 28w1 4 33 42 18
19 Melnik Galina   RUS 2011 27s 17w0 14s0 25w1 11s 20w1 16s 13w 9s0 4 31,5 39,5 19,5
20 Kestlane Harry   EST   16s0 25w1 6s 14w0 24s 19s0 12w0 -1 26w1 4 30 38,5 17
21 Virfel Roman   RUS 1774 10w0 23s0 25s 24w1 29s1 14w1 6s0 16w0 22s 4 29 37 19
22 Kurochkina Elena   RUS 1814 5s0 26w1 17s0 28w 27w1 8s0 25w1 15s0 21w 4 28,5 37 19,5
23 Koszela Stanislaw   POL 1872 9s0 21w1 10w 15s1 7w1 5s0 8w0 14s0 12w0 3,5 36 45,5 22,5
24 Koerber Antonin   CZE 1812 3w0 15s 18w0 21s0 20w -1 29s1 11w0 27s 3,5 29,5 38,5 14
25 Kaydanovich Marina   RUS 1819 7w0 20s0 21w 19s0 -1 28w1 22s0 9w0 29s1 3,5 28,5 36,5 13,5
26 Ardamica Marek   SVK   13w0 22s0 -1 29w 28s1 11w0 15s0 27w 20s0 3 28,5 36 16
27 Dirnbach Marcel   SVK   19w 8s0 15w0 -1 22s0 29w 28s0 26s 24w 3 27 35 14
28 Konkolova Nikola   SVK   12w0 -1 16s0 22s 26w0 25s0 27w1 29w 18s0 3 26,5 34 15
29 Shchukina Ekaterina   RUS   -1 3s0 13w0 26s 21w0 27s 24w0 28s 25w0 2,5 26,5 36 15